Yaşamını Yüreğir’e adamıştı, o okulda ilk ders zili çaldı

Adanalı hayırsever Sevim Muratlı’nın Yüreğir’de yaptırdığı ve kaybettiği eşi ile oğlunun isminin yaşayacağı Oğuzcan-Hasan Muratlı İlkokulu cumhuriyet nesillere yetiştirmek için ders başı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi önceki dönem meclis Üyesi Macit Mertdur’un tüm safhalarında ilgilendiği ablası hayırsever Sevim Muratlı’nın bağışlarıyla Yüreğir’de yaptırdığı Oğuzcan-Hasan Muratlı İlkokulu 2019-2010 eğitim öğretim sezonu için ilk ders kayıtlarını yaptı ve eğitime açıldı.

Yüreğir’de doğup büyüyen ve Türk Hava Yolları’ndan emekli olduktan sonra kaybettiği Korgeneral Hasan Muratlı ile genç yaşta elim bir kazada yaşamını kaybeden oğlu Oğuzcan Muratlı’nın adını yaşatmak istemişti. Sevim Muratlı, açtığı el işi sergisiyle biriktirdiği koleksiyonlarla Türkiye’nin dört bir tarafında açtığı serginin gelirlerini Yüreğir’de yaptıracağı okula bağışlayacağını duyurmuştu.

Malvarlığını da bağışlayan Sevim Muratlı ve Mertdur’un girişimleriyle Adana Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalanmış ve okulun yapımına başlanmıştı.

EĞİTİME AÇILDI

Doğup büyüdüğü Yüreğir’de Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan Korgeneral Hasan Muratlı ve elim bir kazada yaşama veda eden Oğuzcan Muratlı’nın anılarını yaşatmak ve ata topraklarındaki yoksul çocukların eğitimine katkı koymak amacıyla tamamını hayırserver olarak üstlendiği okul hafta başında kapılarını minik öğrencilere açtı.

HAYALİ KARMA EĞİTİM

Muratlı, eğitimin başladığı gün okulu ziyaret edip okul yönetimi ve velilerle sohbet etti. Muratlı, anayurdundaki öğrencilerin çağdaş ve bilimsel eğitim ihtiyacı için önemli olduğunu belirtti. Muratlı, “Biz aile olarak Yüreğir’e sarsılmaz bağlar ile bağlıyız. Burada sadece bir meşale yaktık. Umarım Adana ve Yüreğir’den çağdaş nesiller yetişmesinde katkımız olur ve diğer hayırseverler için de örnek teşkil eder” diye konuştu.

Muratlı hayalinin okulda özel öğrencilerin de eğitim gördüğü çağdaş ve karma bir eğitim olduğunu sözlerine ekledi.

“ABLAMLA GURUR DUYUYORUM”

CHP Yüreğir Belediye eski Meclis Üyesi Macit Mertdur da ablasıyla gurur duyduğunu söyledi. Mertdur, kendisinin siyasette ilçe halkının kalkınması için çaba sarfeden birisi olduğunu ancak ablasının Yüreğir’in geleceği için bıraktığı eserin çok daha önemli olduğunu kaydetti. Mertdur, “El ele, gönül gönüle güzel bir işe imza attık ve Yüreğir’e bir eser bıraktık. Bu okuldan yetişecek aydın gençlerin Yüreğir için bayrağı çok daha ileriye taşıyacağından hiç şüphem yok” dedi.

Haber: www.adananediyor.com

Bunları da sevebilirsiniz