Suriyelilere bedava sağlık hizmetine son

Türkiye’de tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanan Suriyeliler sığınmacılar için yeni eylem planı devrede. Buna göre Suriyeliler sağlık hizmetinden faydalanmak için katkı payı ödeyecek. Suç işleyen Suriyeliler ise tutuklu değil ise direkt olarak sınır dışı edilecek.

Dün, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda gündeme ilişkin konular değerlendirilirken, bazı MKYK üyeleri, vatandaşların Suriyeliler verilen ücretsiz sağlık hizmetinden rahatsız olduklarını iletti. Üyeler, bu konuda yeni politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

AK Parti’nin Suriyeliler politikası gelen tepkilerin ardından değişmeye başladı.

AHaber‘in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilere kapılarımızı açmak zorunda olduğumuzu ifade ederek görmezden gelemeyeceğimizi vurguladı. “Bizim de başımıza gelebilirdi” diyen Erdoğan, “O zaman bize kim sahip çıkacaktı?” diyerek konu hakkında çalışma yapıldığını ifade etti.

Sınır dışı ve katkı payı

AK Parti MKYK’dan çıkan karara göre, Suriyeli sığınmacılar suça karıştıkları takdirde tutuklu değiller ise direkt olarak sınır dışı edilecek. Bir diğer önemli husus olan sağlıktan ücretsiz faydalanma ise değiştirilecek. Suriyeliler hastanelerde muayene olabilmek için katkı payı ödeyecek.

Öte yandan Suriyelilerin ülkelerine dönmesi teşvik edilecek. Suç işleyen Suriyelilerin koruma statüleri de iptal edilecek. Sınır dışılarla birlikte sınır denetimleri de en üst düzeye çıkacak. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan eylem planının önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Suriyeli sığınmacılar şu anda tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olacak faydalanıyor.

Gürer: “Türkiye’de Artık Çoban Bile Olamazsınız”

Bunları da sevebilirsiniz