Suriyeli tacizi mi provakasyon mu? Adana’dan ürküten GÖRÜNTÜLER

Dün gece Suriyeli sığınmacıların ev ve işyerlerine yönelik saldırılar çeşitli soru işaretlerini beraberinde getirdi. Bir Suriyeli tarafından küçük bir çocuğa cinsel tacizde bulunulduğu iddiası ile provakasyon iddiaları birbirini kovalasa da Suriyelilere ait çok sayıda sayıda ev ve işyeri tahrip edildi. Valilik konuyla ilgili açıklama yaptı, sabah saatlerinde ise gözaltılar başladı. Mahallelerde gerginlik devam ediyor.

Sosyal medya ise yine ikiye bölünmüş durumda. Bir grup Suriyelilerin yol açtığı olayların kronolojisini paylaşıp, “Suriyeli istemiyoruz” derken, bazı gruplarda olayların 6-7 Eylül olaylarını hatırlattığını belirtip, provakasyon iddialarını ileri sürüyorlar.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Adana Valiliği istismar iddiası üzerine gelişen ve Suriyeli mültecilerin işyerleri ve araçlarının tahrip edilmesine varan kitlesel gerginliğe evrilen olaylı geceyle ilgili açıklama yaptı.

İlk etapta 11 yaşındaki küçük bir çocuğun yabancı uyruklu bir şahıs tarafından istismara uğradığı söylentileri yayılmış, ardından kalabalık bir ev ve işyerinin önünde toplanmış ve protesto gösterisi yapmıştı.

Ancak söylenti hızla yayılarak bölgedeki diğer mahallelere yayıldı ve Suriyeli mültecilere ait işyerlerine yönelik saldırı ve tahriplere dönüştü.

Emniyet güçleri bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken bir şüpheli de gözaltına alındı.

Adana Valiliği ise olaylar ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında “Düzgün Türkçe konuştuğu ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde meydana gelen ve bazı basın yayın organlarına yansıyan cinsel istismar olayı ile ilgili Valiliğimizce aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

19.09.2019 günü saat 19:00 sıralarında Emniyet Birimimize gelen bir ihbarda 11 yaşlarında bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yaklaşık 20 yaşlarında ve düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmış olup, vatandaşlarımızın kamu düzeninin devamı açısından Emniyet Birimlerimize yardımcı olmaları ve gerekli sağduyu göstermeleri önemle rica olunur.”

NELER YAŞANDI

Suriyeli bir şahsın 11 yaşındaki bir çocuğu istismar ettiği iddiası ile mahallenin ayaklandığı Adana’da Suriyelilerin yaşadığı bölgelerde gerginlik sürüyor.

kaynak: www.adananediyor.com

görüntüler: 1.5TV

VE GÖZALTILAR BAŞLADI

Dün akşam istismar iddiasıyla başlayan ve Suriyelilerin işyerlerine saldırılara dönüşen olaylara ilişkin sabaha karşı gözaltılar başladı.

Obalar Caddesi ve Kocavezir bölgelerinde 11 yaşındaki çocuğu istismar eden şahsın Suriyeli olduğu iddiasıyla kalabalığın öfkesi Suriyeli mültecilere yönelmişti.

Andak Adana Valiliği bir açıklama yaparak şüphelinin “20 yaşlarında ve düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahıs” olduğunu duyurdu.

Saatlerce devam eden olayların ardından sabah tahrip edilmiş işyerleri ve araçların oluşturduğu görüntüler ortaya çıktı.

Emniyet güçleri ise sabahın erken saatlerinde sosyal medya üzerinden halkı tahrik eden kişilere yönelik operasyon başlattı.

Bunları da sevebilirsiniz