Suriyeli esnaf tarafından gelişigüzel asılan tabelalar zabıta tarafından söküldü

Büyük çoğunluğu Suriyeli esnafa ait iş yerlerindeki standartlara uymayan ve uyarılara rağmen sökülmeyen tabelalar Seyhan zabıta ekipleri tarafından kaldırıldı. Görüntü kirliliği yaratan kenti Ortadoğu kentlerine çeviren tabelalarla ilgili şikayetler bitmek bilmiyordu.

Seyhan Belediyesi zabıta ekipleri, sorumluluk sahasındaki iş yerlerinde çoğunluğu Suriyeli esnafa ait olan, standartlara uymayan ve görüntü kirliliği oluşturduğu belirtilen Arapça tabela, poster ve afişleri söktü. Seyhan’da yoğunluklu olarak Suriyeli göçmenlerin yaşadığı mahallelerde denetimler yapan zabıta ekipleri, daha önce uyarılan işyerlerindeki standartlar gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabela, poster ve afişleri kaldırdı. 

SEYHAN ZABITA GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ İLE DE MÜCADELE EDİYOR

Tabelaların, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği standartlar ve ilgili yönetmelikler gereği yüzde 75’i Türkçe olması zorunluluğu getirilmişti. Bu standarda uymayan Suriyeli esnaf uyarılmış, tabelaların standarda uygun hale getirilmesi istenmişti.  Uyarılara rağmen gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu standartlara uymayan tabelalar Zabıta tarafından söktürüldü.

TABELALAR SÖKÜLDÜ, KALDIRIMLAR BOŞALTILDI

Mirzaçelebi Mahallesi’ndeki sokaklarda yapılan çalışmalar sonunda Arapça tabelalar kaldırıldı, Kaldırımlar boşaltıldı. Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde sokaklar rastgele işgal ediliyor, yayaların geçişi bile güçleşiyordu. Sökülen afiş ve tabelalar zabıta ekipleri tarafından imha edilmek üzere götürüldü. Çalışmaları yerinde takip eden Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürü ise Seyhan’da görüntü kirliğinin önlenmesi için standart dışı tabela, led ışık ve poster denetimlerinin periyodik olarak sürdürüleceğini belirtti. 

Suriyeli esnafın kural tanımazlığına karşı çalışmalarını sürdüren Seyhan Zabıtası bir süre önce de küflü ekmeklere el koymuştu. Valilik, Esnaf Odaları ve belediyler tarafından ortaklaşa düzenlnen toplantıda sorunlar dile getirilmişti. Yenikanal’ın konuyla ilgili habere şöyleydi:

Kent dışından getirilen küflü Suriye ekmeklerine el kondu

Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, sorumluluk alanında halkın sağlığını tehlikeye atanlara yönelik denetim ve operasyonlarını sürdürüyor.  Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetimler kapsamında kent dışından getirildiği tespit edilen ve içinde küflenenlerin de olduğu çok sayıda “Suriye Ekmeği”ne el koydu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirilen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek ve Fırıncılar Odası Başkanı Ali Tekin’in de katıldığı geniş katılımlı toplantı yapılmıştı. Toplantıda, sağlıksız koşullarda üretimi ve satışı yapılan Suriye ekmeğinin neden olduğu haksız rekabete dikkat çekilmiş ve kontrolsüz üretilen Suriye ekmeklerinin halkın sağlığını tehdit edebileceği vurgulanmıştı. Toplantının ardından alınan kararlar doğrultusunda kent dışından getirilen Suriye ekmeğinin satışının yasaklanması için gerekli çalışmalar Adana Valiliğinin himayesinde sürüyor.


Bunları da sevebilirsiniz