Seyhan’da kantin denetimleri sıklaştırıldı

Seyhan Belediyesi, 2019 – 2020 yılı eğitim ve öğretim yılında öğrencilerin sağlıklı gıda tüketimini sağlamak amacıyla denetimlerini sıklaştırdı. Okullardaki kantin, yemekhane ile okul yakınlarındaki büfelerin denetimleri arttırılarak sürdürülüyor.

Kantin ve büfelere sıkı denetim

ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI İÇİN SIKI DENETİM

Son günlerde okul kantinlerinde satıldığı iddia edilen sağlıksız ve çocuklar için tehlikeli olabilecek ambalajlarla ilgili yaşanan olaylardan sonra Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı Gıda Mühendisleri eşliğinde okulların kantinlerindeki denetimlerini sıklaştırdı.

GIDA MÜHENDİSİ, YÖNETMELİĞE UYGUNLUK VE HİJYEN KOŞULLARINI DENETLİYOR

Seyhan Belediyesi, Zabıta ekipleri evrak ve işleyiş olarak denetlerken, zabıtalara Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi eeşlik etti. Gıda mühendisi, ürünlerin kalitesi, son kullanma tarihi ve sunum şekli bakımından kontrolden geçiriyor. Kontrollerde ayrıca satışa sunulan gıda maddelerinin muhafaza, sergileme ve sunumu gözlemlendi.

“ŞIRINGA ÇİKOLATA” BULUNMADI, UYARILAR YAPILDI

Denetimlerde enerji içecekleri, aromalı, gazlı içecekler, yapay soda, yağda kızartmalar, cipsler ve mısır çerezleri gibi ürünlerle ilgili kontroller de yapılarak bu gibi ürünlerin satışının yapılmaması için gerekli uyarılar yapıldı. Ayrıca “şırınga çikolata” diye tabir edilen ürünlerin kantinlerde satışının yapılıp yapılmadığına yönelik kapsamlı kontroller gerçekleştirildi. Çocukların güvenli gıdaya ulaşmasını sağlayabilmek amacıyla yapılan denetimlerde, kantin işletmecilerinin mevcut kanun, yönetmelik ve genelgelere uygun faaliyet göstermeleri hakkında bilgilendirildi.

Bunları da sevebilirsiniz