Mega Projeler için gelen heyet Zeydan Karalar ile görüştü

60 milyon avroluk altyapı yatırımları için uluslararası yetkililer Başkan Zeydan Karalar ile görüştü.

Başkan Zeydan Karalar, Adana’nın kaderini değiştirecek mega projeler için çok hızlı hareket ediyor

Adana Büyükşehir Belediyesinin kısa süre önce, Adana’nın kaderini değiştirecek 67 mega projeyi uluslararası ve ulusal mecralara sunmasının hemen ardından görüşmeler başladı. 60 milyon avroluk altyapı kredisi vermek için saha çalışması yapmak üzere Dünya Bankası ve AB Delegasyonundan yöneticiler Adana’ya geldi. Yöneticiler Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’la görüştü…

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından, “Yaşam Kalitesinin ve Refahın Yüksek Olduğu Her Alanda 01. Adana Vizyonu” çerçevesinde hazırlanan 67 mega proje Dünya Bankası ve İller Bankası’na sunulmuştu. 60 milyon avroluk altyapı kredisi verilmesiyle ilgili saha çalışması yapmak üzere uluslararası yetkililer Adana’ya geldi.

AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Mali Yardım Aracı Altyapı Program Yöneticisi Michel Cat ile Dünya Bankası ve İller Bankası’ndan uzmanlar, Karalar’ı ziyaret etti.

Adana’daki altyapı sorunlarında kullanılmak üzere 30 milyon avrosu hibe, 30 milyon avrosu kredi şeklinde olmak üzere, toplamda 60 milyon avroluk destek için saha çalışması yapmak üzere bir ekip Adana’ya geldi. Adana’ya gelen ekibe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar bilgi verdi, teşekkür etti.

Mülteci oranı çok yüksek

Başkan Zeydan Karalar, Dünya Bankası’nın fon dağıtımında mülteci sayısını önemsediğini belirtti. Karalar, başta Dünya Bankası olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşlarla, sorunun çözümü konusunda iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Suriye’ye sınırı bulunmayan iller arasında, nüfusuna göre en fazla oranda mülteci barındıran kentin Adana olduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar, “400 bine yakın mülteci ilimizde yaşıyor. Nüfusumuzun yüzde 15-20’sine karşılık gelen bu rakam çok yüksek. Bu sorunu görmezden gelemeyiz. Bir yandan halkımıza hizmet etmek, bir yandan da mültecilerin insanca yaşayabileceği koşulları oluşturmak zorundayız. Bunun için de elbette uluslararası destek çok önemli. Saha çalışmasının ardından söz konusu kredinin Adana’ya aktarılacağını düşünüyorum. Dünya Bankası ve AB Delegasyonu’na sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

Saha çalışması için Adana’dalar

AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’deki Sığınmacılar İçin Mali Yardım Aracı Altyapı Program Yönetcisi Michel Cat, iş birliğinin somutlaşması için saha çalışması yapmak üzere Adana’ya geldiklerini kaydetti.

67 proje kısa süre önce sunulmuştu

Zeydan Karalar’ın talimatıyla, Büyükşehir Belediyesi Proje Ekibi tarafından, yapılması planlanan, finansmanın tamamen ya da kısmen uluslararası, bölgesel veya yerel fon aktarıcı kurum ve kuruluşlarca sağlanma ihtiyacı olan 67 proje, kısa süre önce İlbank A.Ş. ve Dünya Bankası’na sunulmuştu.

Başkan Zeydan Karalar’ın Adana’nın yüksek potansiyelini harekete geçirecek mega projeleri finansmanı başta Dünya Bankası’nca sağlanan 500 Milyon €’luk “Sürdürülebilir Şehirler Projesi” olmak üzere birçok proje ve program kapsamında değerlendirilmesi bekleniyor.

60 milyon avro ne için kullanılacak

60 milyon avroluk kredinin yarısı hibe şeklinde olacak. Kozan İmamoğlu Yedigöze Su İletim Hattı, Yedigöze İçmesuyu Arıtma Tesisi, Kozan Pınargözü İçmesuyu İsale Hattı ve Şebekesi proje kapsamında yer alıyor.

Bunları da sevebilirsiniz