KENT KONSEYLERİ SARIÇAM’DA BULUŞTU

Adana genelindeki kent konseyleri Sarıçam’da buluştu. Sarıçam Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Divan başkanlığını Sema Yapıcı yaptı. Divan katipleri ise FEYHAN Özkılınç ve Gökçe  Yıldırım oldu. Büyükşehir Seyhan, Çukurova Ceyhan ve Kozan ın yanısıra Sarıçam Kent Konseyi yönetim kurulu toplantıya tam kadro katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Sarıçam Kent Konseyi Başkanı İbrahim Akyürek yaptı. Akyürek, toplumsal çürümenin tavan yaptığı günümüzde öz değerlerimize sahip çıkmayı özellikle yeni nesillere tanıtma özendirme, benimsetme faaliyetlerine öncelik verilmesini istedi. Akyürek, “Bu anlamda  işbirliği güçbirliği gönülbirliği sağlanmasına Türk halkının ruh dünyasına mana dünyasına gönül dünyasına hitap eden Türk sanat müziği,Türk halk müziği folklor değerleri öncelenmelidir. Gençlerin istikballerini karartan ailevi ve sosyal facialara yol açan uyuşturucu illetine karşı gençlerimizi kabiliyet ve temayüllerine göre müsbet meşgalelere yönlendirilmelidir.bu anlamda dip dalgaları oluşturma başarısı kitlelere iletişimle  orantılıdır.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ BAŞKANI HAŞMET BİÇER…

    

Kent konseyleri tarihçesinden ve öneminden bahsederek sivil toplum örgütleri ve kitlelerle iletişiminin önemini vurguladı. Konseyler arası eşgüdüm sağlanmasını farklı görüş ve fikirlerin birlikte harmanlanmasını ideal bir yaklaşım olduğunu ifade etti .Atatürk’ün göstermiş olduğu çağdaş uygarlık hedefi bizim neslimizin idealidir.

Kent konseylerinin Adana da yapılanmasında en eskilerden olduğunu ifade ederek yasal mevzuat konusunda kent konseyinin çok iyi tanımlanmadığı alt metninin çok iyi belirtilmediği belediye ye bağımlı olduğunu kurumsallaşma için bir çatı üst yapı oluşturulmasının doğru olacağını söyledi.

SEYHAN KENT KONSEYİ BAŞKANI ERKAN KARAKAYA…

Kent konseylerinin Adana da yapılanmasında en eskilerden olduğunu ifade ederek yasal mevzuat konusunda kent konseyinin çok iyi tanımlanmadığı alt metninin çok iyi belirtilmediği belediye ye bağımlı olduğunu kurumsallaşma için bir çatı üst yapı oluşturulmasının doğru olacağını söyledi.

ÇUKUROVA KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERİ TEVFİK YILDIRIM..

2006/2007 mevcut durum eylem planın da Adana da potansiyeller bilinmemekte (kuş cenneti dörtyüz höyük vs..) Adana da bir enerji üssü olduğu konusun da bilgilendirme yapılmalı bu konu da avantaj ve dezavantaj ortaya konulmalıdır.Kent konseyleri Adana da Büyükşehir kent konseyi başkanlığında kent konseyleri birer temsilci ile çatı örgütü kurmalıdır.

CEYHAN KENT KONSEY BAŞKANI SELAHATTİN GÜLER

Ceyhan’ın Adana’nın kompartımanı konumunda olduğunu kent konsey müşterek toplantılarının akşam müsait saatler de daha geniş katılımlı olmasını istedi.

KOZAN KENT KONSEYİ GENEL SEKRETERİ EMRE ÇİFTÇİOĞLU

 Şehir merkezlerinde kent meydanı oluşturulmalı. Meydanda sinema, tiyatro salonu yapılmalı. Bisiklet ve yürüyüş yollarına önem verilmeli. Adana’da yapılan festivallerin sıklaştırılması ilçelerle beraber yapılmalı seminer ve toplantıların tarihi mekanlar da yapılmalı.

Kent müzesi kadınlara özgü sosyal içerikli olmalı. Okuma grupları yaygınlaştırılmalı. Konferans salonlarında felsefe, bilim, sanat içerikli gündemler olmalı. Mezitli belediyesi çalışmaları gözlemlenmeli. Önümüzdeki dönem konferansları bilbordlarda duyurulmalı.

SARIÇAM BELEDİYESİ KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ İLKNUR ARSLAN ÇOLAK

Yeşil alan ve imarlı yapılaşma konusun da Adana yı görüntüleriyle ortaya koymuş karma kullanım hedefi,yaya öncelikli kamusal yeşil alan,kolay erişilebilirlik,sürdürülebilirlik yerellik,çevreye duyarlılık insan odaklı kavramlarının açılımını sözel ve görsel olarak ifade etmiştir.

SARIÇAM BELEDİYESİ ENGELLİ MECLİSİ BAŞKANI

Yeşilay projesi kapsamında bağımlılık üzerine seminerlerden bahisle uyuşturucu bağımlılığının yanısıra tütün, madde ,teknoloji bağımlılığını konu etmiştir.bu konuda okuların öğrenci ve öğrenci velilerini yanısıra kitlelerle iletişimin önemini vurgulamıştır.Engelsiz Hayat konusun da gençlerin eksik bilgileri olduğunu bu anlamda kişilerin aileleri toplumu bilgilendirme (engelli kişilerin topluma kazandırılması için müsbet meşgalelere yönlendirmenin yanısıra onlara saygı ve sevgi gösterilmesi gerekmektedir.)

-Toplantının kapanış konuşmasını yapan Sema Yapıcı katılımın yüksekliği organizenin güzelliği itibariyle herkese Teşekkür etti.

Konuşmacıların bugün ve yarınlar itibariyle Adana yı kucakladığını şehir kültürü ve Belediye hizmetleri itibariyle müsbet teklif ve projeler sunulduğunu farklılıklara rağmen birlikteliğin güzelliğini ifade  ederek daha güzel Adana da daha güzel yarınlarda buluşmak üzere toplantıyı kapattı.

Bunları da sevebilirsiniz