Sözlü kardeşler döneminden bir skandal daha:Adana Büyükşehir aileye çalışmış

Okunma zamanı2 Dakika

Eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü’nün kardeşinin kamuya ait arazide ekim yapması için belediye kaynakları seferber edilmiş. Araziyi dönüştürmek için trafo çekilmiş, altyapı götürülmüş, elektirik faturası ASKİ’ye ödetilmiş. Sözlü dönemine ait skandal teftiş kurulu raporuyla ortaya çıktı.

Hüseyin Sözlü’nün kardeşinin narenciye ekimi yapmaya hazırlandığı hazineye ait araziye yaklaşık 10 km’lik elektrik nakil hattı, açılan kuyulara dalgıç pompaları, elektrik panoları yapıldığı elektrik faturalarının da belediyeye ödetildiği Teftiş Kurulu İncelemesi sonucu ortaya çıktı. ASKİ olanaklarıyla çekilen hattın elektrik faturasının dahi ASKİ’ye ödettirilmesi skandalın boyutunu ortaya koydu.

Yerel haber sitesi adananediyor.com’da yer alan habere göre, hazineye ait arazide tarım yapmak isteyen eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kardeşi Adem Sözlü için, arazinin bulunduğu bölgeye Hüseyin Sözlü’nün Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde belediye olanaklarıyla yaklaşık 10 kilometrelik elektrik nakil hattı çektirdi, belediye olanaklarıyla açılan kuyulara dalgıç pompaları yerleştirildi, elektrik panoları yaptırıldı.

eski-adana-buyuksehir-belediye-baskani-nin-kardesi-hazine-arazisini-belediye-kaynaklariyla-tarim-alanina-cevirmis-757374-1.

Enerji kullanımına başlanmasının ardından gelen elektrik faturalarının da ASKİ’ye ödetildiği ortaya çıktı.

Kamu imkanlarının kişisel çıkarlar için nasıl kullanıldığını ortaya koyan ve Teftiş Kurulu Raporu ile de belgelenen bu faaliyetlerin yanı sıra, bölge halkının gözlemleri ve iddialarına göre çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi’ne ait vidanjör, vinç, kepçe, dozer kullanıldı, belediye işçileri çalıştırıldı ve belediyeye ait yakıt tankerlerle bölgeye taşındı.

eski-adana-buyuksehir-belediye-baskani-nin-kardesi-hazine-arazisini-belediye-kaynaklariyla-tarim-alanina-cevirmis-757368-1.

Sözlü ailesinin bölgede devasa bir narenciye bahçesi hazırlığı yaptığı ve ayrıca hazineye ait meraları kendi arazileri gibi traktörle sürerek tarıma açma girişimlerinde bulunduğu iddia edildi.

KÖYLÜNÜN GÖZÜ ÖNÜNDE BELEDİYE OLANAKLARIYLA ÖZEL ÇALIŞMA

Ceyhan’ın Kızıldere-Gündoğan ve İsalı köylerinde yaşayan köy muhtarları ve halk, gözlerinin önünde gerçekleşen ve yaklaşık 6 ay süren faaliyetlerde, kendilerine söz verildiği üzere yaşadıkları köylere su getirilmediği, ama Hazineye ait fakat Sözlü ailesi tarafından işgal edilen arazide belediyeye ait araçlarla her türlü hizmetin verilip, belediye ait iş makineleriyle çalışma yapıldığını söylüyor. Bölge halkına su getirileceği vaadiyle açılan kuyuların, köylerin sakinlerine hizmet vermediği belirlendi.

Köylüler, Ceyhan Ovası’na hakim araziye Hüseyin Sözlü’ün defalarca makam aracıyla geldiğini, denetleme yaptığını bildirdi.

eski-adana-buyuksehir-belediye-baskani-nin-kardesi-hazine-arazisini-belediye-kaynaklariyla-tarim-alanina-cevirmis-757375-1.

ARAZİ İŞ MAKİNELERİYLE ELVERİŞLİ HALE GETİRİLMİŞ

Daha önce elverişsiz ve engebeli olan arazinin, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı iş makineleriyle düzeltildiği, narenciye ekilebilecek hale getirildiği ve damla sulama yapılacak ortamın hazırlandığı ifade edilerek, adeta bir cennet oluşturmak amacıyla altyapının kurulduğu, iş makinelerince kullanılmak üzere bölgeye tankerlerle mazot taşındığı kaydedildi.

Bir vatandaşın CİMER’e şikayetinin resmi yazıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmesinin ardından hareket geçen ASKİ ekipleri, sözü edilen bölgede gerçekleştirdiği incelemelerde, belediye olanaklarının, özel çıkarlar için kullanıldığını tespit etti.

eski-adana-buyuksehir-belediye-baskani-nin-kardesi-hazine-arazisini-belediye-kaynaklariyla-tarim-alanina-cevirmis-757377-1.

ELEKTRİK HATTINA YARIM MİLYON ÖDENMİŞ

Bölgeye belediye olanaklarıyla 596 bin 671 lira ödenerek çekilen elektrik nakil hattıyla, açılan su kuyularına ASKİ’ye ait dalgıç pompalar yerleştirildiği, trafo yapıldığı, enerji kullanma izni alındıktan sonra gelen 3 bin 600 liralık elektrik faturasının dahi ASKİ’ye ödettirildiği belirlendi.

eski-adana-buyuksehir-belediye-baskani-nin-kardesi-hazine-arazisini-belediye-kaynaklariyla-tarim-alanina-cevirmis-757378-1.

kaynak: adananediyor.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

One thought on “Sözlü kardeşler döneminden bir skandal daha:Adana Büyükşehir aileye çalışmış

  1. Zeydan Karalar’ın masa sandalye şovuyla yapılan 90 trilyon liralık soygun skandalı gündemde iken, bu haber iyi zamanlama. Akıl işi. Ulan hepsi aynı amk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir