Elektrik Fiyatındaki İndirim Faturaya Yansımadı

Okunma zamanı1 Dakika

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, dağıtım şirketlerinin son 9 ayda yüzde 62’ye varan indirim ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nden (EÜAŞ) elektrik almasına karşın, bu indirimin faturalara yansıtılmadığını vurguladı. Çelebi, “Elektriğin tüketiciye satış fiyatını belirleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), neden bu indirimin tüketici faturalarına yansıtılmadığını açıklamalıdır. Amaç, dağıtım şirketlerinin borçlarını kapatmalarını sağlamak mı?” diye sordu.

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi

YÜZDE 62’LİK İNDİRİM FATURALARA YANSITILMADI

İl Başkanı Çelebi yaptığı açıklamada, dağıtım şirketlerinin büyük bir bölümünün tüketiciye ulaştırdığı elektriği EÜAŞ’tan satın aldığını belirtti. EÜAŞ’ın 1 Ekim 2019 – 1 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki 9 aylık süreçte dağıtım şirketlerine sattığı elektriğe yüzde 62 oranında indirim yaptığını aktaran Çelebi, dağıtım şirketlerinin halka ulaştırdığı elektriğin fiyatında ise bir indirim yapmadığının altını çizdi.

ÜÇ AY ZAM YAPMAMAK HALKTAN HAKSIZ YERE ALINAN PARALARI TELAFİ ETMEZ!

Tüketicinin kullandığı elektriğin fiyatını EPDK’nın belirlediğini dile getiren Çelebi, “Dağıtım şirketleri yaklaşık 9 aydır EÜAŞ’tan daha ucuz elektrik alırken, yüzde 62’yi bulan bu indirim tüketiciye yansıtılmadı. Ancak bu indirimin faturalara yansımasını sağlamayan EPDK, temmuz-ağustos-eylül aylarında konutlarda kullanılacak elektriğe zam yapılmayacağını duyurdu. Sanayide kullanılan elektrikte ise yüzde 12,5 oranında indirim yapıldı. İktidar, elektrik fiyatları ucuzlarken yoksullukla boğuşan, evine ekmek götürmekte zorlanan,  iş bulamayan yurttaşların evlerinde kullandığı elektrikte neden indirim yapılmadığı açıklamalıdır.  Özel elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme sırasında kullandıkları kredi borçlarını kapatmalarını sağlamak için mi bu karar alınmıştır? Yandaş müteahhitlerin ve şirketlerin kamu borçlarını sıfırlayan iktidar şimdi de elektrik dağıtım şirketlerinin borçlarını yurttaşın sırtına mı yüklemiştir? Yurttaşlarımız günah keçisi değildir! Önümüzdeki üç aylık dönemde zam yapmamak yüzde 62’lik indirimin yansıtılmaması nedeniyle yurttaşların haksız yere ödediği paraları telafi etmez” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir