Seyhan’dan yoksul halka “Vefa” seferberliği

Okunma zamanı1 Dakika

Seyhan Belediyesi, pandemi süresince Adana Valiliği ile koordineli bir şekilde Vefa sosyal Destek grubu bünyesinde 144 bin porsiyon sıcak yemek dağıttı. Normalleşme süreci çerçevesinde görevin tamamlanması sonunda da aş evini faaliyete geçirdi.

COVİD-19 salgını önlemleri çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 üstü ve kronik hastalığı bulunan yaklaşık 2 bin kişiye ulaşan sıcak yemek desteği “Normalleşme” süreci çerçevesinde 31 Mayıs tarihinde sona ermişti. Seyhan Belediyesi, Haziran ayıyla başlayan Normalleşme süreciyle birlikte sıcak yemek hizmetini “Aşevi” olarak sürdürmeye başladı.

SEYHAN VEFADA HIZ KESMEDİ

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın titizlikle takip ettiği “Aşevi” uygulamasının birinci etabı Bey Mahallesi Şehit Fatih Yeniay Aşevi’nde 1 Haziran itibariyle başladı. Barbaros, Akkapı, Mıdık Mahallelerinin kesiştiği ortak noktada bulunan Bey Mahallesi Şehit Fatih Yeniay Aşevinde her gün en az 3 çeşit yemek ihtiyaç sahibi vatandaşa sunuluyor. Her gün 17:00-19:00 saatleri arasında aş evine gelen vatandaş, isterse hijyenik ortamda yemeğini yiyebiliyor. Seyhan Belediyesi’nin kendi personeli ve imkanlarıyla üretilen yemekler gıda mühendisinin gözetiminde pişiriliyor.

AŞEVİ VE SICAK YEMEK HİZMETİ SEYHAN’IN 4 YANINDA

Bey Mahallesi Şehit Fatih Yeniay Aşevinin hizmete girmesinin ardından Seyhan Belediyesi ilk etapta ilçenin 4 yanında aşevi kuracak. Aş evleri Kuzey ve Güney Seyhan’da birkaç mahallenin ortak noktasında kurulacak. Aş evlerinde Pandemi dönemi çalışmalarında olduğu gibi ilk etapta 2 bin kişiye sıcak yemek sunulacak. Seyhan Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğünce kurulan özel “Sosyal Hizmet Ekibi”, Vefa Sosyal Destek Grubunun daha önceki “İlçe Verileri”ni de değerlendirerek gerçek ihtiyaç sahiplerini belirliyor. Kısa süre içinde belirlenecek ihtiyaç sahibi yoksul birey sayısına göre planlama yapılarak “Sıcak Yemek” desteği artırılacak.

BAŞKAN AKAY MUTFAĞI VE AŞEVİNİ DENETLEDİ

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Sıcak Yemek” desteğinin başlamasıyla hem yemek üretilen mutfağı hem de yemek dağıtımı yapılan Aş evini denetledi. Hijyenden, yemek sunumuna kadar her detayı takip eden Akay, ihtiyaç sahibi vatandaşın yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Başkan Akay, “ Vefa grubunun çalışması bitince yoksul vatandaşımıza sıcak yemek ulaştırmak için aş evlerimizi devreye soktuk. Şu anda ince eleyip sık dokuyarak gerçek ihtiyaç sahiplerini belirleme sürecimiz sürüyor. Amacımız kimsenin aç ve açıkta kalmamasıdır. İhtiyaca göre yapacağımız planlamayla aş evlerini açacağız.  Hedef üreten, ürettiğini hakça bölüşen bir toplum olmalı. Umarız o günler gelir ve hiçbir belediye vatandaşına temel ihtiyacı olan yemeği vermek zorunda kalmaz.” diye konuştu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir