Veteriner hekimler de Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilsin

Okunma zamanı1 Dakika

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, veteriner hekimlerin de Meclis’te görüşülen Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmesini istedi. Barut, veteriner hekimlerin hayvan sağlığıyla birlikte halk sağlığı için çok önemli görevler üstlendiğine dikkat çekti. Barut, “Sağlık sınıfında olan, kamu sağlığı için özveri ile çalışan veteriner hekimlerimizin de ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmesi gerekmektedir” dedi.

“KİMSE BU GERÇEĞİ GÖZARDI EDEMEZ”

Barut, doktor, veteriner hekim, diş hekimi ve eczacıların sağlık sınıfında yer aldığına dikkat çekti. Ayhan Barut, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de veteriner hekimlerin verdiği sağlık hizmeti, sadece hayvan sağlığı ve refahına yönelik değildir. Aynı zamanda veteriner hekimler, hayvandan insana geçebilen zoonotik hastalıklara karşı halk sağlığını, çevre sağlığını koruyarak, sağlıklı hayvansal gıdanın çiftlikten sofraya kadar her aşamasından sorumludur. Bu yüzden tüm veteriner hekimler halk sağlığı adına kamu sağlığı hizmeti veren bir meslek grubunun üyeleridir. Bu gerçeği kimse gözardı edemez” diye konuştu.

“VETERİNER HEKİMLER YASAYA DAHİL EDİLMELİ”

Kamu sağlığı için mücadele eden veteriner hekimlerin çabalarının her türlü takdiri hak ettiğini ifade eden Barut, şunları kaydetti:


“Tüm dünyada bu pandeminin etkileri üzerine yine veteriner hekimler, beşeri hekimler ile sağlık sınıfı olarak birlikte çalışmaktadırlar. Ülkemizde halk sağlığını korumak adına sağlık hizmeti veren veteriner hekimler, kamu sağlığı için aşılama yaparken, mezbahada et muayenesi sırasında, gıda işletmelerinde, sahada, muayenehanede, ahırda, belediyelerde ve benzeri yerlerde hizmet verirken sık sık şiddete uğramaktadırlar. Veteriner hekimlerin hastaları hayvan olarak değerlendirilse de veteriner hekimler insanla doğrudan teması gerektiren bir sağlık hizmeti vermektedir. Bu da veteriner hekimleri çeşitli derecede şiddet kurbanı yapmaktadır. Halk sağlığı adına özveri ile sağlık hizmetini yürütmeye çalışan veteriner hekimlerimize de giderek artan şiddetin önlenebilmesi için yasaya dahil edilmesi veteriner hekimlerimizi koruyacak ve şiddet uygulamaya karşı meyilli insanlara karşı caydırıcı etki gösterecektir. Sağlık sınıfında olan, kamu sağlığı için özveri ile çalışan veteriner hekimlerimizin de tüm bu nedenlerle ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil edilmesi gerekmektedir. Bunun için herkesi sorumluluk duygusuyla harekete geçmeye, veteriner hekimlerimizin sesini duymaya çağırıyoruz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir