Karantina hava kirliliğini azalttı, Himalaya görüldü

Okunma zamanı1 Dakika

Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ülkede yeni tip corona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında 24 Mart tarihinde 21 günlük karantina uygulaması başlatıldı.

KARANTİNA KİRLİ HAVAYI TEMİZLEDİ

www.ntv.com.tr nin haberi şöyle:

Karantinanın ardından kirli havasıyla ünlü olan ülkede havadaki kirli madde oranları belirgin bir ölçüde azaldı. Hindistan Merkez Kirlilik Kurulu, ülke çapındaki karantinanın hava kalitesinde önemli bir iyileşme ile sonuçlandığını açıkladı.

Ardından dünyanın en yüksek dağ sırası olan Himalayalar, uzun bir sürenin ardından ilk defa Hindistan’dan görülmeye başladı.

Pencap şehrinde yer alan ve Himalayalardan yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunan Jalandhar kasabasında yerliler, karantina sonrası karla kaplı dağların etkileyici görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

“30 YILDIR GÖRMEMİŞTİK”

Kasaba yerlilerinden, Sant Balbir Singh Seechewal, ‘Karla kaplı dağları çatılardan net bir şekilde görebiliyoruz. Sadece Himayaları değil, geceleri yıldızları da görebiliyoruz. 30 yıldır böyle bir şey göremedik” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’ye göre hava kalitesi için güvenli sınırın 20mg / m3’ün altında partikül değeri içermesi gerekiyor. 

Ancak, yılın çoğunda Hindistan’ın değerleri küresel güvenli sınırdan beş kat daha yüksek – 100mg / m3 – seyrediyor.

Öte yandan, ülkede corona virüs nedeniyle vaka sayısı 5.274 ve ölüm sayısı 149 olarak bildirildi.

Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 400 bini aştı

Dünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81 bini aştı, vaka sayısı ise 1 milyon 400 bini geçti. Fransa’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 328’e, İtalya’da 17 bin 127’ye yükseldi. Diğer taraftan ABD’de bir günde 1300’den fazla ölüm gerçekleşti. Bununla birlikte, New York’ta 731 kişi hayatını kaybederken bu rakam eyalette “en fazla ölümün yaşandığı gün” olarak kayıtlara geçti. Öte yandan İran, İngiltere ve İspanya’da ise vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir