TGS: REYTİNGİ DEĞİL, SAĞLIĞI KORUYUN!

Okunma zamanı2 Dakika

Türkiye Gazeteciler Sendikası ( TGS ) medya işverenlerine çağrı yaparak, “Reytingi değil, sağlığı koruyun” dedi.

TGS Genel Merkeziden yapılan basın açıklaması şöyle:

Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok önlem alınır, yurttaşlardan sokağa çıkmaması istenirken çalışmak zorunda olanlara yönelik bir tedbir henüz yok. Hâlâ milyonlarca insan her sabah kalkıp işe gitmek zorunda bırakılıyor. Virüsle mücadele maalesef işçileri kapsamıyor.

TEDBİRLER YETERSİZ

COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlerin yeterince kapsamadığı bir kesim de gazeteciler. Gazeteler, internet siteleri, televizyonlar kendilerince kimi tedbirler alsalar da bunun yeterli olmadığı görülüyor. Hemen her gün korona testi pozitif çıkan bir meslektaşımızın haberini alıyoruz.

Ekranlara doktor çıkartmak için yarışan televizyon kanalları acaba çalışanlarını yeteri kadar düşünüyor mu? Ailesine virüs bulaştırma riskini en aza indirmek için evine gitmeyen doktorlar televizyon kanallarında, stüdyolarda geziyor. Sunucuların, kameramanların, reji ekibinin canı yok mu?”

Gazetecilerin sağlıklarının korunması gerektiğini dile getiren TGS açıklamasına şöyle devam etti.

GAZETECİLERİ TEHLİKEYE ATMAYIN

Elbette haberi halka ulaştırmak için çalışacağız, elbette uzman kişilerin fikirlerini topluma ulaştıracağız. Ancak bunu yaparken kendi sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Reyting uğruna, reklam geliri uğruna kimsenin gazetecileri tehlikeye atma hakkı yok.

Televizyon kanalları, gazetecilerin sağlığı için tedbirlerini bir an önce en üst seviyeye çıkarmalıdır. Konuklar kanallara telekonferans araçları ile uzaktan bağlanmalı, sokak röportajlarına çıkılmamalı, medya binalarında her gün ateş ölçümü yapılmalı, fiziksel mesafe kurallarına uygun çalışılmalıdır. Ve en önemlisi dönüşümlü ücretli izin uygulamaları ivedilikle hayata geçirilmelidir.

İşverenler medya çalışanlarının sağlığını korumakla yükümlüdür.”

MATBAA ÇALIŞANLARI İÇİN ACİL ÖNLEMLER ALINMALI
 

“Bütün dünya gibi Türkiye de olağanüstü günlerden geçiyor. Bu koşullar altında sağlık, hizmet sektörü ile birlikte basın iş kolunun önemi bir kez daha kendini hissettirdi. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için her şart altında görevlerini yürütmeye gayret eden medya çalışanlarının can güvenliğini sağlamak bir kamu görevidir. Ancak gazetelerin okuyucu ile buluşmasını sağlayan matbaa çalışanları için de yeterli önlemlerin hâlâ alınmadığını üzülerek duyurmak istiyoruz. Matbaalardaki sağlıksız koşulların sadece işçileri değil aynı zamanda kamu sağlığını da tehdit ettiğini tekrar hatırlatıyoruz. Matbaa çalışanlarının bu salgından korunması, yeni mağduriyetlerin yaşanmaması ve tüm toplumun sağlığı için alınması gereken acil tedbirler var. Başta medya sahipleri olmak üzere Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını zorunlu gördüğümüz önlemleri ivedilikle almaya çağırıyoruz:

 1-      Tüm matbaalarda işten atmalar salgın süresince yasaklanmalıdır.

 2-      Vardiyalar yeniden düzenlenmeli, her vardiyanın bir diğeri ile teması en aza indirilmelidir. 

3-      Kronik rahatsızlığı olan ve risk grubundaki tüm çalışanlar ile çocuk, yaşlı ve engelli bakımından sorumlu çalışanlar, salgın bitine kadar ücretli izinli sayılmalıdır. 

4-      İşe girişlerde işçilerim ateşi ölçümü yapılmalıdır. İşyerlerinde her çalışana yetecek kadar maske, eldiven, dezenfektan bulundurulmalı, koruyucu önlemler alınmalıdır.

5-      Yemekhanelerde yemekler kapalı tabldot şeklinde servis edilmeli, her çalışanın masada tek oturması sağlanmalıdır. 

6-      İşçi servislerinin günlük dezenfeksiyonu yapılmalıdır. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine uygun olarak her bir servis aracı, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul etmelidir. 

7-      Salgının daha da büyüme ihtimâline karşı tüm matbaalar, faaliyetini bir süreliğine durdurmak ve çalışanlarını ücretli izne çıkarmak için gerekli hazırlıkları yapmalıdır. 


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir