CHP’Lİ SÜMER SORDU: ZORLA BAĞIŞ OLUR MU?

Okunma zamanı1 Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Biz
Bize Yeteriz Türkiyem” adlı bağış kampanyasına katılmak için kamu
çalışanlarına baskı yapıldığı ileri sürüldü. Bazı kurumlarda çalışanların rızası olmadan kesinti yapılırken CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer “zorla bağışı” TBMM gündemine taşıdı.
Sümer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde kovid-19 salgınına ilişkin “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı bir kampanya başlatılarak vatandaşlardan ilgili banka hesaplarına para yatırılmasının istendiğini belirten Sümer, “Kampanyanın açıklanmasının ardından bazı kamu kurumu yöneticileri tarafından çalışanlara kampanyaya katılım için mesajlar gönderilmiştir” dedi.
CHP’li Sümer, okul müdürleri tarafından personele mesaj gönderilerek bağış makbuzlarının kendilerine iletilmesi istendiğini, BOTAŞ’ta maaşlardan kesinti yapılacağının çalışanlara bildirildiğini ve başka kurumlarda da benzer zorlamaların ve kesintilerin olduğu iddialarını anımsatarak şu soruları sordu:

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’den “Zorla bağış” sorusu

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?


-“Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına kamu çalışanlarının katılması
zorunlu mudur?
-Kampanyaya katılım zorunlu değilse idareciler tarafından bağış yapmaları
yönünde mesaj gönderilmesi, bağış makbuzlarının kendilerine ulaştırılmasının istenmesi bir baskı değil midir?
-Çalışanların maaşlarından rızaları olmadan kesinti yapılması mümkün müdür?
-Bakanlıklar tarafından yöneticilere bu konuda bir talimat verilmediyse
personeli bağış yapmaya zorlayan ve maaşlarından kesinti yapılacağını duyuran yöneticiler hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

DEFALARCA SUİSTİMAL EDİLDİ


Sümer yaptığı açıklamada ise büyük felaketler ve zor günlerde bağış
toplanmasının toplumsal dayanışma duygusunu güçlendirdiğini ancak bunun defalarca suistimal edildiğini belirtti. Devletin, asli görevin kendinde olduğunu unutup sorumluluğu vatandaşın üzerine yıktığını kaydeden Sümer şunları dile getirdi:

15 TEMMUZ PARALARI NEREDE?


“15 Temmuz şehitleri için toplanan paraların akıbeti hakkında bir bilgimiz yok. Dolayısıyla vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bu kampanyaya da güvenemiyor. Bunun için kampanyaya katılımı artırmak amacıyla kamu görevlileri üzerinde baskı yapılıyor. Bağış gönüllülük temeline dayanır ve zorlamayla yapılmaz. İlk defa bu iktidar döneminde zorla bağış yaptırıldığını gördük.
Krizden zaten zor durumda olan vatandaşları bankalara borçlandırarak, halen maaş alabilenlerin maaşlarından kesinti yaparak olmaz. Kaynak bulunacaksa kamu ve özel işbirliği ile yaptırılan, hazine garantili ödemeleri 1 yıl ertelesinler.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir