PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ POMPAYA YANSITILSIN

Okunma zamanı53 Saniye

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, petrol fiyatlarının bir günde
yüzde 32 oranında birden düşmesinin Türkiye için bir fırsat olduğunu belirterek düşüşün bir an önce pompalara yansıtılması gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Sümer, Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol anlaşmazlığının petrolde bugüne kadar görülmemiş oranda bir fiyat düşüşüne neden olduğuna dikkat çekerek petrolün fiyatının bir günde yüzde 32 oranında düştüğünü kaydetti.

TÜRKİYE İÇİN FIRSAT


Küresel ölçekte bir krizin habercisi olan bu dalgalanmanın Türkiye açısından bir fırsat doğurduğuna değinen Sümer, “Türkiye petrol ve enerjide ithalata bağımlı bir ülke; mevcut ithalatın en büyük dilimini enerji, enerji ithalatının en büyük dilimini ise ham petrol ve motorin oluşturuyor. Petroldeki en küçük bir artış bile anında pompa fiyatlarına yansıtılıyor; dolayısıyla, tüm enflasyonu ve alım gücünü belirleyen en önemli faktörlerden biri petrol fiyatları oluyor” dedi.

İNDİRİM YETERLİ DEĞİL


Düşüşün bir an önce pompa fiyatlarına yansıtılması gerektiğini belirten Sümer şöyle dedi:
“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan benzinde 60 kuruş, motorinde 55 kuruş düşüş olacağını söyledi fakat bu yeterli değil, ekonominin yeniden canlanması, enflasyonun düşmesi, dış ticaret açığının azalması için bu fırsatın değerlendirilmesi gerekiyor.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir