1 haftada 20 gazeteci gözaltına alındı: Gözaltı değil gözdağı

Okunma zamanı54 Saniye

Türkiye Gazeteciler Sendikası son günlerde aralarında Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun da bulunduğu 20 gazeteciye yönelik gözaltı kararlarını eleştirdi. TGS, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı’nın sığınmacıların Avrupa’ya geçebilmesi için kapıları açtıklarını söylemesinin ardından Yunanistan ve Bulgaristan sınırına giden on binlerce sığınmacının sınırda bekleyişi sürüyor. Burada yaşanan olayları takip eden gazeteciler ise polisin tacizi altında, zor koşullarda çalışıyor. Sadece son bir hafta içerisinde yerli ve yabancı 20 gazeteci gözaltına alındı. İdris Sayılgan ve Alptekin Dursunoğlu tutuklandı. İdris Sayılgan, tutukluluğuna yapılan itirazın ardından serbest bırakıldı.

Sınır hattında yaşanan insanlık dramının kamuoyuna duyurulmasını engellemek isteyenler yine gazetecileri hedef aldı.

Dün sabah Libya’da istihbaratçıların öldürülmesiyle ilgili haberi sebebiyle Barış Terkoğlu evinden gözaltına alındı. Gece saatlerinde çıkarıldığı mahkeme tarafından çalışma arkadaşı Hülya Kılınç ile birlikte tutuklandı.

Türkiye kamuoyundan ne gizlenmek isteniyor? Neden gazetecileri sürekli gözaltına alarak halkın doğru bilgilenme hakkını engelliyorsunuz? Gazetecilik suç değil kamusal bir görevdir. Gazeteciler halkın gerçekleri öğrenebilmesinin güvencesidir. 

Hâlen gözaltında tutulan meslektaşımız ve TGS üyesi Rawin Sterk’in de serbest bırakılmasını ve gazetecilerin işlerini yaparken engellenmemesini istiyoruz.”

TERKOĞLU’NUN SAVUNMASI ‘nın tam metnine Oda Tv’den ulaşabilirsiniz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir