ŞEVKİN: YUMURTALIK’TAKİ ARAZİLER ARAPLARA MI SATILACAK?

Okunma zamanı4 Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Çalık Holding’e rafineri kurması için ihalesiz verdiği arazi 11 Aralık 2019’da yine Erdoğan kararıyla bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı 20 Ekim 2009’daki resmi törende Çalık Holding’e ihalesiz verilen arazinin de içinde yer aldığı Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Akyuva, Demirtaş ve Hunutlu mahallelerinde bulunan arazilerin Cumhurbaşkanı kararı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildiği, bu alanlarda varsa kamu kurum ve kuruluşları adına olan tahsislerin kaldırılacağı öğrenildi.  

ARAZİLER, ECRİMİSİL ÖDEYEN KÖYLÜLERİN ELLERİNDEN ALINACAK!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2013 yılı sonuna kadar Genel Müdürlüğü’nü yürüttüğü Çalık Holding’in Adana Yumurtalık’ta kurmayı planladığı ve 20 bin kişinin çalışacağı savunulan “Petrokimya ve Rafineri Sanayi Entegre Tesisi”nde aradan geçen 11 yıla rağmen bir arpa boyu yol alınamadı. 11 yıl önce Albayrak yönetimindeki Çalık Grubu Recep Tayyip Erdoğan imtiyazıyla yüzde 55’i hazineye ait toplam 4 bin 600 dönümlük önemli bir araziye sahip oldu ancak tesis kurulumu gerçekleşmedi. Cumhurbaşkanı’nın özelleştirme kararıyla, köylülerin, ecrimisil ödeyerek yıllardır kullandıkları arazilerin de elden çıkacağı öne sürülüyor. 
SÜREÇ FİYASKOYLA SONUÇLANDI!

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Kerkük-Yumurtalık, Samsun, Adana-Ceyhan boru hatlarına gelen petrolü işleme hedefiyle Yumurtalık’ta arazi tahsis edilen ve bölgeye 2 milyar dolarlık fon akacağı iddiasıyla yola çıkılan süreç fiyaskoyla sonuçlandı.

Sadece inşaat döneminde 10 bin kişinin çalışacağını öne sürenler, işletme sırasında doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişinin istihdam edileceğini savunanlar, Adana’nın gayrisafi yurt içi hâsılasına direkt ve dolaylı olarak yıllık 7 milyar dolarlık (yüzde 30) artış sağlayacağını anlatanlar, Cumhurbaşkanı kararıyla arazinin ve taşınmazların satılacağından haberdar mı bilinmiyor. 

BELEDİYELERİN HAKKI OLMAYACAK!

Yılda 200-250 milyon ton ham petrolün işlenerek katma değer üretileceği iddiasıyla Çalık Holding’e tahsis edilen arazinin 11 yıl sonra özelleştirme kapsam ve programına alınması durumun vehametini gözler önüne serdi. Bu kararla, söz konusu alanlardaki kamu kurum ve kuruluşları adına olan tahsisler kaldırılacak, taşınmazlar satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli ile özelleştirilecek. Bu uygulama ile CHP’li Adana Büyükşehir ve MHP’li Yumurtalık Belediyesi’nin de arazi üzerindeki imar uygulamaları hakkı ortadan kaldırılmış olacak. 1817 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre özelleştirme işlemleri 29 Ekim 2023 tarihine kadar tamamlanacak. 

MÜZEYYEN ŞEVKİN, MECLİSE TAŞIDI

Konuyu meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, Cumhurbaşkanı tarafından özelleştirilen arazileri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Dr. Şevkin’in önergesinde şu sorular yer yer aldı:

1-    Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Akyuva, Demirtaş ve Hunutlu Mahallelerini kapsayan 11 Aralık 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yer alan ve özelleştirilmesi planlanan araziler kimlere aittir?

2-    Adı geçen araziler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2013 yılı sonuna kadar Genel Müdürlüğü’nü yürüttüğü Çalık Holding’in Adana Yumurtalık’ta kurmayı planladığı ve 20 bin kişinin çalışacağı savunulan ancak aradan geçen yıllara rağmen çivi dahi çakılmayan “Petrokimya ve Rafineri Sanayi Entegre Tesisi” arazileri midir?

3-    Bölgede, Çalık Grubu’nun Recep Tayyip Erdoğan imtiyazıyla yüzde 55’i hazineye ait toplam 4 bin 600 dönümlük önemli bir araziye sahip olduğu ancak tesis kurulumunu gerçekleştiremediği, ardından Cumhurbaşkanı’nın özelleştirme kararıyla , köylülerin, ecrimisil ödeyerek yıllardır kullandıkları arazilerin de elden çıkacağı iddiaları karşısında herhangi bir açıklamanız olacak mı?

4-    Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Kerkük-Yumurtalık, Samsun, Adana-Ceyhan boru hatlarına gelen petrolü işleme hedefiyle Yumurtalık’taki arazi tahsis edilen ve bölgeye 2 milyar dolarlık fon akacağı iddiasıyla yola çıkılan süreçle ilgili Cumhurbaşkanı bilgilendirilmiş midir? Bilgilendirilmiş ise bu bilgileri kamuoyu ile paylaşır mısınız?

5-    Cumhurbaşkanı’nın özelleştirme kararnamesiyle söz konusu alanlardaki kamu kurum ve kuruluşları adına olan tahsislerin kaldırılacağı, taşınmazların satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli ile özelleştirileceği, bu uygulama ile CHP’li Adana Büyükşehir ve MHP’li Yumurtalık Belediyesi’nin de arazi üzerindeki imar uygulamaları hakkının ortadan kaldırılmış olacağı yönündeki iddialara açıklık getirir misiniz?

6-    Bürokratik engellerin ötesinde, deniz kenarındaki bu bölge farklı amaçlar için özel yatırımlara ya da bazı özel sektör sahiplerine mi tahsis edilecektir?”

FUAT OKTAY’IN YANITI…

CHP’li Şevkin’in soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, özelleştirmenin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle gerçekleştirilmesine rağmen soruların Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

MÜZEYYEN ŞEVKİN: KUŞKULUYUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arazi üzerindeki özelleştirme kararını değerlendiren CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Adana-Yumurtalık-Ceyhan bandı Türkiye’nin enerji üssü olmaya aday bir bölgedir. 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Adana`nın Ceyhan ilçesi Kurtpınar ve Sarımazı mevkiinde bulunan 13 milyon 471 bin 964 metrekarelik alana “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” kurulması planlandı ancak aradan geçen 12 yıllık süreçte bir çivi dahi çakılmadı. Bölgenin ivedi olarak kamulaştırılması için merkezi idare 2010 yılında ayrı bir karar aldı. Bu karara karşın bölgeyle ilgili altyapı yatırımları ve kamulaştırma çalışmalarının ne aşamada olduğu, bölgeye yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının bürokratik olarak nasıl bir yol izleyeceği ve nereye başvuru yapması gerektiği konusunda bir açıklama yok. 12 yıldır, bu denli önemli bir projenin neden ilerlemediği konusu kamuoyunda kuşku uyandırmaktadır. Bölgede bürokratik engellerin ötesinde, deniz kenarındaki bu bölgenin farklı amaçlar için özel yatırımlara ya da bazı özel sektör sahiplerine mi tahsis edileceği konusunda kuşkular oluşmuştur. Bu kuşkularımızı daha önce de dile getirmiştik. Şimdi aynı kuşkuyu Yumurtalık’ta özelleştirme kararı alınan arazi için de taşıyoruz. Yumurtalık’ta deniz kenarındaki arazilerin Kanal İstanbul çevresinde olduğu gibi Arap yatırımcılara satılacağına yönelik iddialar da var” diye konuştu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir