Esnaflara yolluk cetvel hatırlatması

Okunma zamanı1 Dakika

Başkan Sözütek’ten esnafa Yıllık İşletme Cetveli uyarısı

ADANA – Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarları, bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetveli  bildirimlerini, Nisan ayı sonuna kadar Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne yapmaları konusunda uyardı.  

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, esnaf ve sanatkarların 2019 yılına ait faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2020 Perşembe günü mesai bitimine kadar vermeleri gerektiğini söyledi. Başkan Sözütek, Yıllık İşletme Cetveli bildirimini yapmayan esnaf ve sanatkarların cezai duruma düşecekleri uyarısında bulundu. 

Birlik Başkanı Nihat Sözütek, esnaf ve sanatkarların yıllık işletme cetvellerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının web sayfasındaki Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda girebileceklerini hatırlatarak, “Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 1. maddesine göre Sanayi Sicil Belgesi sahibi firmaların aynı kanunun 5. maddesine göre bir yıllık faaliyetlerini gösteren yıllık işletme cetvellerini her yıl sonu itibariyle en geç 4 ay içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne vermesi gerekmektedir. Her yıl Nisan ayı sonuna kadar verilmesi zorunlu olan Yıllık İşletme Cetveli, http://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile girilebilmektedir” dedi. 

2019  yılına ait Yıllık İşletme Cetveli bildirimini süresi içinde yapmayanlara,  6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca  bin 586 TL idari para cezası uygulanacağını hatırlatan Adana ESOB Başkanı Sözütek, Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarların idari para cezasına muhatap olmamaları için son günü beklemeden Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini yapmaları gerektiğinin altını çizdi. Başkan Nihat Sözütek, “Yıllık İşletme Cetveli bildirimi verecek esnaf ve sanatkarlarımızın, sürenin sonuna doğru aşırı yoğunluk ve sistemsel arızalar yaşanabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak bildirimlerini son güne bırakmaması gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak aksaklıklar ve yoğunluktan ötürü işlemlerini tamamlayamayarak, Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini  veremeyen esnaf ve sanatkarlarımız idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir