Hürriyet Gazetesi’ndeki işçi kıyımına TGS’den tepki… #SendikaHürriyettir

Demirören Holding’e bağlı Hürriyet Gazetesi’nden evlerine tebligat gönderilerek çıkarılan gazeteciler için Türkiye Gazeteciler Sendikası bir açıklama yaptı. Sosyal medyada da #SendikaHürriyettir diye kampanya başlatıldı. TGS’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Demirören Holding yönetimi 30 ve 31 Ekim tarihlerinde Hürriyet’teki üyelerimizden 43’ünü -gerekçe göstermeksizin- işten attı.

Görevlerine son verilen arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılar sonucu, bunun ekonomik gerekçelerle alınan bir karardan ziyade, Hürriyet çalışanlarına yönelik bir tasfiye süreci ve sindirme operasyonu olduğu netlik kazandı.

Savcıları göreve çağırıyoruz: Kanser tedavisi gören, doğum izninde olan Hürriyet emekçilerini işten atacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, anayasayı çiğnemektedir. Örgütlenme özgürlüğü anayasal bir haktır. Demirören Holding suç işlemektedir.

Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız. Çalışanın hakkına saygı göstermeyi patronlara öğreteceğiz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Türkiye Gazteciler Sendikası’nın yanı sıra işçi kıyımına sosyalmedyadanda tepki yükseldi. Sanatçı Gülse Birsel, bir daha hürriyette yazmayacağını belirtirken, gazetenin bazı okurları ise, “Amiral Gemisi Yan Yattı” yorumunu yaptı.

İşten çıkarılan gazetecilerin sosyal medya hesaplarına yüzlerce destek mesajı atıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın konuyu yargıya taşıyacağını açıklamasının ardından Hürriyet grubunda ilk kez yaşanan bu gelişmeye karşı yargının nasıl bir tavır sergileyeceği de merak konusu oldu.

TGS İstanbul Şube Başkanı Tuna’nın mesajı

Aynı zamanda Hürriyet çalışanı olan TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, “Sabah evden erken çıktığım, yalnız yaşadığım ve şu anda şehir dışında olduğum için işten atıldım mı bilmiyorum. Çünkü atıldığımız görülmemiş biçimde eve tebligatla bildirilmiş. Hürriyet mail hesabım bloke edildiğine göre atılmış olabilirim. 23 yılın sonunda başımıza gelen bu oldu” diye tweet attı.

Bunları da sevebilirsiniz