EMEP: TEMSA ’da sürecin mağduru işçiler olmamalı

Bankalardan haciz işlemleri başlatılmasının ardından üretime 2 hafta ara veren ve banka borçları ile gündeme gelen yedi ay önce İsviçre merkezli True Value Capital Partners şirketinin satın alığı TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş. konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama gerekçesini basında yer alan haberlerin gerçek olmaması olarak ifade eden TEMSA, gerekçenin aksine açıklamasında işin durmasının haciz işlemleri ile ilgili olduğunu kabul etti. Açıklamada “Bankaların kredilerini vadesinden önce, erken çağırması ve uygulanan hacizler nedeni ile şirketimiz faaliyetlerini mecburen durdurmak zorunda kalmıştır.” İfadelerine yer verildi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Emek Partisi (EMEP) Adana İl Örgütü, Mali olarak güçleneceğini belirtirken bankalardan anlayış bekleyen TEMSA’nın vaat ettiği üretimi ve zenginliği sağlayacak olan işçilerden fedakarlık bekleyerek borç krizinden çıkmaya çalışacağı uyarısında bulunarak sürecin mağdurunun işçiler olmaması gerektiğini söyledi.


Konu ile ilgili açıklama yapan Emek Partisi Adana İl Örgütü, True Value Capital Partners kentimize üretim yapan Temsa’yı almadan iki ay gibi kısa süre önce kurulduğunun ortaya çıktığına dikkt çekerek şu ifadeleri paylaştı, “Sadece 100 bin frank sermaye ile (575 bin TL) kurulan finans-yatırım şirketi bankalardan aldığı kredi ile Temsa’nın 450 milyon borcunu da devralarak Sabancı holdinge satış için 375 milyon ödeme yaptı. Ancak bankalardan aldığı krediyi ve Temsa’dan devraldığı borcu ödeyemeyince
fabrikaya bankalar tarafından haciz işlemi başlatıldı. Fabrikaya haciz gelmesi işçilerden işten çıkarılma kaygısı yaratırken, kamuoyunda ise ‘Bu satış hileli ve planlı mı gerçekleşti?’ sorusu akla geldi.


EKONOMİK KRİZİN FATURASININ İŞÇİLERE ÇIKARILDIĞI FABRİKA KAR ETMEYE DEVAM EDİYOR


1968 yılında kurulan ve 1987’den beri Adana’da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdüren TEMSA, yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor. TEMSA, Türkiye dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi ekonomilerdeki önemli pazarların da yer aldığı dünya çapında 70’e yakın ülkede faaliyet gösteriyor.


HÜKÜMET SABANCI’NIN VERGİ BORÇLARINI SİLMİŞTİ


İSO2018 verilerine göre en büyük 500 şirket arasında 192. İşletme olan Temsa’nın yıllık geliri üretimden satış geliri 1.025.019.644 TL olarak açıklanmıştı. Bu bilgiler ışığında yaklaşık 1500 işçi ile faaliyet gösteren fabrikanın zarar etmek bir yana, ekonomik kriz koşullarında dahi karını artırdığı açıktır. Geçtiğimiz yıldan bu yana ise yüzlerce işçisini çıkaran fabrika, krizin yükünü işçilere çıkarmak konusunda geri adım atmamıştı. Satış gerçekleşmeden önce ise hükümet tarafından Sabancı Holding’e
bağlı bazı şirketlerin vergi borçlarının %92.5’i silinmişti”.


FABRİKA YÖNETİMİ SORUMLULUĞU ÜSTLENMEMEKTE, GERÇEKLERİ GİZLEMEKTEDİR,


Fabrika ve yan sanayi ile birlikte 3000 işçinin yer aldığı iş kolunda aileleri ile birlikte 10 binin üzerinde insanın bu sürecin sonunda işsizlik ve açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Emek Partisi, açıklamasında “Böylesine büyük bir işletmenin satış işlemlerinin arkasında spekülasyonların yayılması hükümetin bu konudaki sorumluluğunu da akla getirmektedir. İktidara geldiği günden bu yana patronlar için can hıraş çalışan ve işçi haklarını gasp edecek en saldırgan yasaları dahi gündeme getirmekten çekinmeyen AKP Hükümetleri, bu satış konusunda tekellerin pazar ihtiyacına uygun davranmıştır.

Fabrikanın üretimi durdurduğu günden bu yana işçiler ve Adanalı emekçiler süreci kaygı ile takip
etmektedir. Ekonomik krizin faturasının işçilere çıkarılması için tüm uygulamaların seferber edildiği de göz önüne alınırsa bu sürecin sonunda işçi çıkarılmasından, ücretlerin düşürülmesi vb. sonuçları hayata
geçirilmemelidir. Partimiz, bu süreçte perde arkasında yaşananların açığa çıkarılması ve hak gasplarının yaşanmaması için başta Temsa işçileri olmak üzere Adanalı emekçileri mücadele etmeye, birleşmeye ve sürecin takipçisi olmaya çağırmakta ve sürecin faturasının işçilere çıkarılmasına karşı çıkmaktadır. Bu hususta aşağıda yer alan soruların cevaplanması elzemdir” ifadelerine yer verdi.

YANIT BEKLYEN SORULAR


Emek Partisi süreçle ilgili şu soruların yanıt beklediğini paylaştı;
1)True Value CapitalPartners adlı şirkete Temsa’yı satın alması için verilen kredi hangi bankalar tarafından hangi koşullar gözetilerek verilmiştir?

2) Satış işlemlerinin ardından işçilerin geriye dönük kıdem ve ihbar tazminatları korunmuş mudur?
3) Üretim durdurulduğu ve haciz işlemleri yaşandığı sürece işçilerin hakları, ücretleri kesintiye uğrayacak mıdır?
4)Hükümet, devir işlemleri sırasında yeterince tahkikat yapmış mıdır? Haciz işlemleri vb. sürecin sonunda işçilerin çalışma ve yaşam koşulları zarar görmemesi garanti altına alınacak mıdır?
5) Özçelik-İş Sendikası, işyerinde yetkili sendika olarak işçilerin çıkarlarını korumak adına hangi adımları atmaktadır?

Bunları da sevebilirsiniz