Başkan Zeydan Karalar, “Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın makamında gerçekleştirilen tebrik programına katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, daha sonra Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen geçit töreninde yer aldı.

Uğur Mumcu Meydanı’nda Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve 6.Mekanize Piyade ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam ile birlikte Adanalıları selamlayan Başkan Zeydan Karalar, ardından geçit törenini izledi.

Karalar’ın mesajı

Başkan Zeydan Karalar, 96 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetin önemine değindi ve şunları söyledi: “

Temelde Cumhuriyet olmadan çağdaşlaşamayız. Demokrasiyi daha köklü hale getiremeyiz. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşamayız. Yüzü geleceğe dönük, zengin, varlıklarından milletin tamamının yararlandığı bir ülkeye, topluma sahip olamayız. Bu mümkün değildir.

Unutmayacağız, unutturmayacağız

Cumhuriyet mücadelesini sonsuza kadar unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Hemşehrilerimin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Cumhuriyet’in exam2pass ilelebet payidar kalacağına bütün kalbimle inanıyorum. Bunun gereklerini son nefesimize kadar yerine getireceğimizin bilinmesini istiyorum.

Bu vesile ile bizlere Cumhuriyeti armağan eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile bu uğurda canlarını hiçe sayan şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!”

CHP iL BAŞKANI ÇELEBİ’NİN CUMHURİYET MESAJI

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi

CHP İl Başkanı Çelebi, Cumhuriyet’in ilanının 96.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında Cumhuriyet’in ulus için önemine vurgu yaptı.  Büyük bedeller ödenerek kazanılan Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının çağdaş, aydınlık bir medeniyet hedefiyle Cumhuriyet’i ilan ettiğini kaydeden Çelebi, şöyle konuştu:

CUMHURİYET DEMOKRASİNİN, HAK ÖZGÜRLÜKLERİN, BİLİMSEL AKLIN TEMİNATIDIR

“23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’yi açıp ulusun kurtuluş mücadelesinde inisiyatifi ele almasını sağlayan önderimiz Atatürk, yurdun düşmanlardan temizlenmesinin ardından yine halk iradesine dayalı bir yönetim anlayışı olan Cumhuriyet’i ilan ederek ulusumuzun ve ülkemizin yönünün aydınlık ve çağdaşlık olarak belirlemiştir. Cumhuriyet’in ilanıyla egemenlik kayıtsız şartsız ulusun olmuş, ulusumuz kendi kendini yönetmeye başlamış, demokrasi bugün demokrasinin beşiği olarak adlandırılan birçok ülkeden daha önce hayata geçirilmiştir. Cumhuriyet devrimleriyle, çağdaş, aydınlık Türkiye’nin altyapısı inşa edilmiştir. Karanlığı ortadan kaldırıp, aydınlığın hüküm sürmesini sağlayan Cumhuriyet bugüne kadar hep ulusumuza doğru yönü göstermiş, demokrasinin, özgürlüklerin, hak ve özgürlüklerin, bilimsel aklın teminatı olmuştur.”

CUMHURİYET ULUSUMUZUN KIRMIZIÇİZGİSİDİR

Cumhuriyetin ulusun kırmızıçizgisi olduğunun altını çizen Çelebi, “Cumhuriyet, farklı özelliklere sahip insanların bir arada barış, huzur, mutluluk ve refah içinde yaşamasını sağlayan yegane unsurdur. Cumhuriyet, tek adamlık yönetimine geçildikten sonra çok daha fazla önem kazanmıştır. Cumhuriyetin kurucu partisi olarak Cumhuriyetin sonsuza dek yaşaması için verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. 29 Ekim’de ulusumuzun en büyük bayramı olan Cumhuriyet exam2pass.com Bayramını parti örgütlerimizle ve belediyelerimizle birlikte Adana’da çok büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı partili, partisiz tüm yurttaşlarımızı 29 Ekim Salı günü saat 17.30’da Atatürk Parkı’nda Atatürk anıtına çelenk sunma törenine, 18.30’da Adana Büyükşehir Belediyesi önünden başlayıp, Uğur Mumcu Meydanında son bulacak Cumhuriyet yürüyüşüne ve Göksel konserine bekliyoruz” diye konuştu. 


Bunları da sevebilirsiniz