Adana’ya çok güzel haber: Pozantı Şekerpınarı korunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adana için büyük önem arz eden kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Adana’nın Pozantı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Şekerpınarı Doğal Sit Alanı “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi.

Adanalıların serin bir ortamda zamanlarını geçirmek için sıklıkla gittiği, doğal güzellikleriyle meşhur Pozantı Şekerpınarı artık ‘kesin korunacak hassas alan’ oldu. Adana’nın önemli mesire alanları arasında yer alan Şekerpınarı, her yıl yaz aylarında yüz binlerce Adanalıyı ve çevre illerden gelen vatandaşları ağırlıyor.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Adana‘nın Pozantı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Şekerpınarı Doğal Sit Alanı’nın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre:

Adana’nın Pozantı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Şekerpınarı Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Söz konusu karar 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109’uncu maddesi gereğince verildi.

Haber: http://www.tv100.com.tr

VATANDAŞLAR SEVİNDİ

Haberin yerel ve yaygın medyada yer almasından sonra doğal alanlarının yok olmasından endişe duyan Pozantı sakinleri rahat bir nefes aldı. Pozantılı vatandaşlar, doğu ile batı arasındaki en önemli geçitlerden biri olan Pozantı’nın önemli mesire yerlerinden biri olan Şekerpınarı’nın kıymetinin bilinmediğini belirtiyorlar. Şehirler arası yolculuk yapanların burada mutlaka durup soğuk suyunu içtiklerini, bazı yolcuların yanlarında getirdikleri kaplarla evlerine buradan su götürdüklerini belirtiyorlar. Çumhurbaşkanlığının kararının yerinde ancak geç bile kalınmış bir karar olduğunu belirten, vatandaşlar, “Değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz. Yarın bu güzellikleri arar hale gelmemek için tedbir almalıyız” diyorlar

Bunları da sevebilirsiniz